Kırk Ayak Ve Çiyan
Aspendos İlaçlamaFirması

Kırk Ayak Ve Çiyan

Kırkayaklar (Diplopoda), yavaş hareket eden, uzun segmentli vücuda sahip, eklembacaklılar şubesine ait bir çok bacaklılar sınıfı. 13.000 türlük çok bacaklılar içinde 10.000 tür ile başı çekerler.

Sayıları 36 dan 400 e kadar olan bacaklara sahiptir. En fazla ayağı olan kırkayak türü 750 ayaklı Illacme plenipes türüdür[1]. Erkeklerinde yaklaşık 660, dişilerinde ise 750 ayak bulunur.

Çıyanlarla aynı sınıfta ele alınırlar. Her segmentte ikişer çift bacak bulunur ve bacak sayısı çıyanlarınkinden daha fazladır. Çıyanlar etçil ve zehirliyken, kırkayaklar otçul/çürükçül ve zehirsizdir. Vücutları da çıyanlara göre daha sert ve silindiriktir.

Çıyanların baş kısımlarında uzun hassas antenleri bulunmaktadır. Küçük ağızları ve zehir bezelerinin bulunduğu pençe gibi büyükçe organları vardır. Çoğu cins çıyan aslında etobur hayvanlar olup geceleri avlanmaya çıkarlar ve solucan, örümcek ve küçük omurgalılar gibi kurbanlarını pençeleriyle paralize ederler.

Çıyanlar genellikle geceleri aktif olurlar ve sıcak havalarda ortaya çıkarlar. Çıyanlar yaz mevsiminde genellikle yeşilliğin bol olduğu arazilerde görünürler. 
Ev çiyanları genellikle bodrum katları gibi rutubetli bölgelerde ve banyolarda yaşarlar. Akrep, örümcek ve küçük böcekleri yiyerek beslenir.
Tesbih böceğinin bir akrabası olup, daha yavaş ve zararsız olan diğer çöpçül kırkayaklarda (Diplopoda) her boğumda iki çift bacak varken, Çıyanlarda da bir çift bacak olması ikisini ayırt eder. Etçil beslenen Çıyanlar utangaç olsa da tehdit esnasında ısırabilmesine karşın Kırkayaklar ise genel kanının aksine sokmaz ve ısırmaz, dokunulduğunda veya tehlike sezince hemen kıvrılıp ölü taklidi yapar.

Çıyan zehri insanlara zarar verir mi?

Çıyan zehrinin insanlara karşı ölümcül bir tehlikesi bulunmamaktadır. Ancak çıyan zehri insan vücudunda kaldığında ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenden dolayı çıyan sokması durumunda bir sağlık kurumuna görünmekte fayda vardır. Çıyan zehri, alerjik bünyeye sahip olanlarda, yaşlılarda ve çocuklarda tehlikeli olabilir. Yaşlılarda çıyan zehri vücutta kaldığında felç gibi ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

Çıkan sokmasında ne gibi belirtiler ortaya çıkar?

Çıyan sokması durumunda doku delinir ve zehir çıyan tarafından derinin altına enjekte edilir. Bu durum gerçekleştiğinde deride doku bozulması meydana gelmektedir. Çıyan sokmasında deride hasar meydana gelmesinin nedeni çıyanın zehrinin dokuya zarar vermesinden kaynaklanmaktadır.

Çıyan sokmasında vücutta ne gibi belirtiler ortaya çıkar?

Çıyan sokmasında vücutta;
Şiddetli kaşıntı
Ciltte yanma hissi
Yoğun bir şekilde ısırığın olduğu bölgede ağrı beraberinde ise cilt üzerinde kızarıklık, morarma ve şişlik meydana gelmektedir.

Çıyan sokmasına acil bir müdahale yapılmazsa eğer aşağıda vermiş olduğumuz belirtiler ortaya çıkabilir;

1- Düzensiz kalp atışı ve kan basıncında artış
2- Isırılan bölgede gözle görülür şekilde meydana gelen doku hasarı
3- Mide bulantısı, kusma ve göğüs ağrısı
4- Eklemlerde ve kaslarda meydana gelen kasılmalar
5- Şiddetli baş ağrısı

Çıyan sokmasına karşı ne gibi önlemler alınmalıdır?

Çıyan sokmasına karşı ilk müdahaleyi evde yapmak yerine en yakın sağlık kurumuna görünmek, yapılacak en sağlıklı yöntemlerden bir tanesidir. Yukarıda da bahsettiğimiz çıyan zehir barındıran bir hayvan olsa da bu zehrin insanlarda ölümcül bir tehlikesi bulunmamaktadır. Ancak bu zehirler bünyeden bünyeye farklılık gösterdiğinden mutlaka bir sağlık kurumuna görünmekte fayda vardır.

Çıyan sokmasına karşı yeşillik ve bahçe bulunan ortamlarda çıplak ayakla gezilmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda evde yaşayan evcil bir hayvanınız bulunuyorsa çıyanlar onlara karşı ciddi bir tehdit oluşudur. Bu nedenden dolayı eğer evin veya bahçenin herhangi bir yerinde çıyanla karşılaşırsanız uzman ekipler tarafından bulunduğunuz ortamın ilaçlanmasını talep etmeniz en doğru korunma yöntemlerinden birisi olacaktır.

Aspendos İlaçlamaolarak konusunda uzman personelimiz ile kırkayak ve çıyan ilaçlama uygulaması yapmaktayız. Bizim için kırkayak ve çıyan ilaçlamanın sinekten veya diğer haşere türlerinden hiçbir farkı yoktur. Yaptığımız uygulamalarda alan da ki kırkayak ve çıyanlar yok edilir. Uygulama alanın da ki farklar, kullandığımız ekipman da farklılıklar gösterir. Kullandığımız ilaç maksimum süre alan da kalarak korumasını uzun süre devam ettirir. Diğer bir uygulama yöntemimiz ise koruma amaçlı kaçırma tedbirleridir. Kullandığımız kaçırıcı, uzaklaştırıcılar kırkayak ve çıyan da son derece etkilidir. Bu uygulama ile potansiyel risk taşıyan evler, oteller, bahçeler, okullar, çiftlikler, iş yerleri kırkayak ve çıyan sorunuyla karşılaşmadan tedbir almış olurlar. Kullandığımız ilaçlar SAĞLIK BAKANLIĞI VE DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ (WHO) ONAYLIDIR.  Aspendos İlaçlamaolarak sizlere güvende bir yaşam alanı sunmak için 7/24 hizmet vermekteyiz. Ücretsiz keşif için bizi arayın Tel:0532 491 23 07

Whatsapp
Destek
Hemen Ara
0532 491 23 07