Tahta Kurusu
Aspendos İlaçlamaFirması

Tahta Kurusu

Tahta kurusu kan emerek beslenen bir haşere türüdür. Yapı olarak çok küçük olmaları ise fark edilmelerini oldukça zorlaştırmaktadır ve çok hızlı üremektedirler. Bu yüzden fark edildiği anda geç kalınmadan daha fazla yayılmasını önlemek amacı ile tahta kurusu ilaçlama yapılmalıdır.Tahta kuruları genelde geceleri aktiftirler. Gündüzleri onları fark etmek nerede ise imkansızdır. Tahta kuruları besin bulamasalar dahi bir buçuk ile iki yıl gibi çok uzun zaman zarfında canlı kalabilmektedirler. İnsanlar, evcil ve yabani hayvanlar üzerinden kan emerek beslenirler. 10-50 yumurta doğurabilir. Bir dişi hayatı boyunca 200-500 yumurta meydana getirir.

Dişi tahta kurusu kan emerken kanın pıhtılaşmasını engeleyen-antikoagülan ve ağrı kesici tükrük salgısını deriye enjekte etmektedir. Bu nedenle bunların ısırıklarında ağrı yada yanma olmaz.

Isırıklar sıklıkla boyun, yüz, eller ve kollarda gözlenmektedir. Bazen tüm vücutta olabilir. Isırık alanları vücutta çizgi tarzında anacak 3-4 adetli guruplar oluşturmaktadır. Daha çok giysilerin açıkta bıraktığı vücut açık alanlarını tercih etmektedir. Bu 3’lü ısırık gurupları “sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeği = breakfast-lunch-dinner” olarakta ifade edilmektedir. Eğer kişi tahta kurusu ile ilk kez ısırılıyor ise sadece ısırık yerlerinde lokal makuller gelişmektedir. Eğer kişi daha önce ısırılarak duyarlanmış ise ortası kanamalı delik çevresinde ödem ve papül oluşmaktadır. Bazı kişilerde büller dahi gelişebilmektedir. Isırık sonrası reaksiyonların gelişmesi 10 gün sonra olabilmektedir. Bu nedenle ısırık zamanının belirlenmesi son derece önemlidir. Bazen ürtiker solunum sıkıntısı gibi sistemik belirtilerde yapmaktadır.

Aynı yatakta yatan kişilerde ortaya çıkabilmektedir. Seyahat ve aynı otel ve yatakta birlikte kalan kişilerde belirtiler aynıdır.
Çeşitli laboratuar çalışmaları HIV, Hepatit B, Francisella tularensis ve Batı Nil virüsü gibi hastalık ajanlarının deneysel olarak enfekte edilen tahtakurularının vücutlarında yaşayabildiğini göstermiştir. Ancak tahtakurularının insanda epidemiyolojik olarak herhangi bir hastalık için bulaşıcılık yaptıkları bilinmemektedir.


Tahtakuruları ile mücadele

Tahtakuruları gece aktif olurlar. Gündüzleri ise çoğunlukla gün ışığı alman yerlerde saklanırlar. Duvardaki çatlaklar,parke altları, pervazlar,perde kornişleri mobilyaların içleri,duvar kağıdı içleri vb yerlerde saklanırlar. Tahta kurusu ilaçlama en az 2 periyot olmak üzere 1 hafta 10 gün arayla 2 defa yapılır. Yaşam alanınızda tahtakurusu olup olmadığının keşfini uzman personelimiz kolaylıkla yapmaktadır. Kullandığımız ilaçlar SAĞLIK BAKANLIĞI VE DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ (WHO) ONAYLIDIR.  Aspendos İlaçlamaolarak sizlere güvende bir yaşam alanı sunmak için 7/24 hizmet vermekteyiz. Ücretsiz keşif için bizi arayın Tel:0532 491 23 07

Whatsapp
Destek
Hemen Ara
0532 491 23 07